Comenzile în industria producătoare germană au crescut cu 10.4% în luna mai față de luna aprilie, ca rezultat al faptului că landurile germane au ridicat restrictiile impuse de pandemia de coronavirus, relatează The Economist. Cifrele din aprilie pentru comenzile de producție erau la cele mai scăzute nivele din 1991. Redresarea însă va fi graduală, având în vedere că activitatea in luna mai a fost totuși cu 29.3% mai scăzută decat aceeasi lună a anului trecut.
Totodată, datele centralizate de Eurostat și valabile pentru luna mai arată că Germania (+7,2%) a avut cea mai puternică revenire a comerțului din UE, urmată de Danemarca (+6,6%), Finlanda (+4,6%) și Austria (+4,8%) care au înregistrat vânzări mai mari decât în mai 2019.
Intre timp însă, Franța (-12%), Spania (-18%), Portugalia (-13%), Bulgaria (-20%) și Luxemburg (-20%) au rămas mult sub nivelul vânzărilor de anul trecut.